Bugun...Vergi Usul Kanunun'da beklenen düzenleme TBMM' ye geliyor!

Kamu oyunda VUK 359 olarak bilinen sancılı yasa düzenlenmek üzere TBMM'ye geliyor. yaklaşık yüz bin' e yakın mağduru olan yasa zincirleme suç kapsamına dahil edilerek mağduriyetlerin giderilmesi planlanıyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 23-05-2021 11:26:39 Tarih: 23-05-2021 11:05

Vergi Usul Kanunun'da beklenen düzenleme TBMM' ye geliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomi ve hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz” sözlerinin üzerinden 6 ay, insan hakları eylem planının kamuoyuna ilanının üzerinden 2 ay geçtikten sonra ilk somut adım atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “yargı reform paketlerimizin dördüncüsünü yakında Meclisimizin takdirine sunuyoruz” dediği yeni teklif için çalışma başladı.

VERGİ USUL KANUNUNDA İYİLEŞTİRMELER YAPILACAK

Teklif hazırlığında yer alması planlanan düzenlemelerden biri de vergi usul kanunundaki ceza maddelerinde iyileştirmeler olacak. Buna göre vergi suçunun her yıl için ayrı ayrı oluşması yerine tek suç kabul edilerek zincirleme suç hükümlerinin uygulanması yönünde değişiklikler planlanıyor. Yargıtay içtihat ve yerel mahkeme kararlarında her vergisel dönem için ayrı ayrı cezaya hükmedilmesi nedeniyle yüksek cezaların mağduriyet yaratması üzerine bu kanunda düzenlemeye gidiliyor.

Edinilen bilgiye göre Adalet, İçişleri ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlıkları ile AK Parti Grubundan hukukçu milletvekilleri ve bürokratlar Yargı Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında ilk etapta yasalaştırılabilecek konuları incelemeye başladı. AK Parti yetkililerinden edinilen bilgiye göre, üzerinde çalışılan taslakta ölçüsüz, tartışmalı tutuklama ile ilgili konular, çocuk mahkemelerindeki yargılamalarda yaşanan sorunlar, cezaevlerindeki bebekli annelerin durumu ve vergi usul kanunundaki ceza maddelerinde kimi iyileştirmeler içeren düzenlemeler yer alacak.

TUTUKLAMA SÜRECİNDEKİ SORUNLARLA İLGİLİ DÜZENLEME YAPILACAK

Yargı Strateji Belgesi’nde, “Özgürlük ve güvenlik hakkını etkileyen, gözaltı, tutuklama ve diğer koruma tedbirlerine ilişkin mevzuat ve uygulama gözden geçirilerek, ölçülü bir şekilde uygulanması yönünde değişiklikler yapılacak ve tedbirler alınacak” denildi. İnsan Hakları Eylem Planı uygulama takviminde de 3 aylık süre içinde azami tutukluluk süresine ilişkin hükümlerin, soruşturma ve kovuşturma aşamaları için ayrı düzenlenmesi, sulh ceza hâkimliklerinin tutuklama ve diğer koruma tedbirlerine ilişkin kararlarına karşı dikey itiraz usulü getirilmesi, tutuklamada ölçülülük ve orantılılık ilkeleri doğrultusunda, katalog suçların kapsamının daraltılması gibi hedefler yer aldı. Katalog suçlarda tutuklamanın "somut delile" dayanması gibi bu konuda da hedefler doğrultusunda deüerlendirilacek.

CEZAEVİNDEKİ BEBEKLİ ANNELER İÇİN DÜZENLEME HAZIRLIĞI

Hazırlanan planlarda beraberinde 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan annelerin denetimli serbestlikten yararlanma imkânının genişletilmesi ve yakınlarına açık görüşle teslimi gibi çocuğu hırpalamayacak düzenlemeler yapılması öngörülmüştü. Edinilen bilgiye göre, cezaevindeki bebekli annelerin yaklaşık yüzde 20’si FETÖ’den tutuklu. Bunun dışında aralarında çok sayıda adli suçtan tutuklu Roman vatandaşların yer aldığı çocuklu anne bulunuyor. Yetkililer çocuklu annelerle ilgili mevcut düzenlemenin uygulanmasında zafiyetler olduğunu, bunun giderilmesi için adli kontrol sınırlarının genişletilip daha da netleştirilebileceğini ifade etti. Bu şekilde mahkemeler arası uygulama farklarının da ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yeni yargı paketindeki önemli düzenlemelerden biri de çocuk mahkemelerindeki yargılamalarda yaşanan sorunlar ve icradan çocuk teslimi gibi tartışmalara yol açan uygulamalar olacak. Hazırlanan planlarda çocuk mahkemelerinde ifadenin alınacağı odalardan, yargılamanın yapılacağı mahkemelere kadar tüm süreçte mekanların çocukların rahatsız olmayacağı, güvenebileceği hale getirilmesi öngörülmüştü. Bu kapsamda çocuk mahkemelerindeki duruşmalarda hakim, savcı ve avukatların cübbe giymemesi gibi değişiklikler yapılması bekleniyor.
Kaynak: Gazete Duvar

Editör: Murat Gültepe

Bu haber 992 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HUKUK Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
1063 Okunma
976 Okunma
892 Okunma
686 Okunma
622 Okunma
357 Okunma
250 Okunma
206 Okunma
167 Okunma
165 Okunma
4802 Okunma
3326 Okunma
1085 Okunma
1063 Okunma
993 Okunma
976 Okunma
892 Okunma
811 Okunma
804 Okunma
686 Okunma
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Türkiye Corona Salgınına Karşı Erken Önlemler Konusunda Başarılı oldumu


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI