gaziantep escort
Bugun...Erken emeklilik fırsatı! Tarih 5 yıl öne çekiliyor, yüz binler yararlanacak

Erken emekli olmak isteyenlere güzel haber geldi. Yüz binlerce Bağ-Kur'lu bekliyordu. Meclis açıldıktan sonra gündeme gelecek düzenlemeyle 9000 gün olan prim şartı 7200 güne inecek. Yani binlerce Bağkur’lu emeklilikte 5 yıl avantaj sağlayacak. Uygulamadan yaklaşık 1 milyon kişi yararlanacak.

facebook-paylas
Tarih: 03-10-2023 22:55

Erken emeklilik fırsatı! Tarih 5 yıl öne çekiliyor, yüz binler yararlanacak

Milyonlarca küçük esnaf, Bağkur ve SSK prim günü eşitlemesiyle ilgili gelişmeleri yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesi yaptığı açıklamada, küçük esnaf için prim ödeme gün sayısını 7200’e indireceklerini, bundan 1 milyon küçük esnafın yararlanacağını söyledi. Düzenlemenin, 1 Ekim itibarıyla açılan Meclis’e gelecek torba yasa içerisinde yer alması bekleniyor.

1800 GÜN KAZANACAKLAR

Posta'da yer alan habere göre; şu anda Bağkur sigortası kapsamında olanların sayısı 3 milyon civarında. 8 Eylül 1999’dan sonra Bağkur kapsamında sigortalı olan kadın ve erkekler 9000 prim gününe tabi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlardan ise kadınlar 7 bin 200 (20 yıl), erkekler 9000 güne tabi bulunuyor. Düzenleme yasalaştıktan sonra 1800 gün kazanan Bağkur’lular 5 yıl daha az prim ödeyecek ve şartları taşıyanlar erken emekli olacak.

MANAV, KASAP, BERBER...

Düzenlemeden manav, kasap, bakkal, berber, kuaför, ayakkabı tamircisi gibi küçük esnaf yararlanacak. Yani basit usulde vergiye tabi olanların yararlanabileceği bir formül oluşturulacak. Küçük esnaf kapsamına kimlerin gireceği kanun teklifi ile netleşecek. Bu düzenleme sayesinde 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan Bağkur’lu erkek sigortalılardan 7200 prim gününü tamamlamış olanlar hemen, tamamlamayanlar ise tamamlayacakları tarihte emekli olabilecekler.

SON 3.5 YIL KURALINA TAKILANLAR

SON 3.5 YIL KURALINA TAKILANLAR

Bu kural sadece SSK’lıları değil bütün çalışanları ilgilendiriyor. Son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi statüde geçtiyse o şartlarda emekli olunuyor. Bu süre eşitse en son tabi olunan statüye göre aylık bağlanıyor.Yani SSK’lı çalışanken Bağkur’lu esnaf olan son 3.5 yılda bir gün fazla Bağkur primi ödediyse 9 bin güne tabi oluyordu. Esnafın prim yükünün düşmesiyle birlikte bu kural da ortadan kalkmış olacak. Hangi sigorta kolundan olursa olsun 7200 günü tamamlayan emekli olabilecek. Öte yandan Bağkur’da 5400 gün olan kısmi emeklilik de SSK’lı çalışanlar için olduğu gibi 4500 güne inecek.

 

EYT KAPSAMINDAKİLER DE YARARLANABILECEK

275 BİN LİRA CEPTE KALACAK

Yasa beklendiği gibi çıkarsa Bağkur’lu hem kadın hem de erkek 7200 gün primle emekli olacak. 5 yıl erken emekli olmayı sağlayacak düzenleme, ekstra prim ödemenin de önüne geçeceğinden ekonomik olarak önemli katkı sağlayacak. 5 yıllık erken emeklilik süresi 60 ay demek. Şu an asgari brüt ücret 13 bin 414 lira. Bu tutara göre en düşük Bağkur primi 4 bin 600 lira civarında. 60 aya göre hesap yapılınca, bugünkü şartlarda 275 bin liranın cepte kalacağını söyleyebiliriz.

EYT KAPSAMINDAKİLER DE YARARLANABILECEK

Birçok esnaf ve Bağkur’lu prim borcunu zamanında ödeyemiyor. Ödenemeyen süreler ise donduruluyor. İhya durumunda ise o günkü prim şartlarında borç çıkarılarak ödenmesi isteniyor. İşte bu nedenle EYT kapsamında (8 Eylül 1999’dan önce girişli) olan birçok Bağkur’lu borçlarını ödeyemediklerinden emekli olamıyor. Dolayısıyla bu düzenlemenin yapılmasıyla birlikte özellikle esnaf ve sanatkar kesimi için önemli kolaylıklar getirilecek.Konuyla ilgili ise SGK Başuzmanı İsa Karakaş dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Karakaş, prim düzenlemesine bakıldığı zaman Bağ-Kur’luların SSK’lılara oranla emekli olmalarının daha zor olduğunu belirterek,” Bağ-Kur’lunun emekli olması için tam olarak 9 bin gün prim yatırması gerekiyor.Eğer 9 bin günün altında prim günü varsa normal şartlar altında o kişi emekli olamıyor. Bu durumda özellikle küçük esnafın primlerinin ödemekte zorluk çektiğini görüyoruz.Hükümetin ise neredeyse her sene prim yapılandırması ve kolaylıklara rağmen esnaf ve sanatkarların bu borçlarını ödeyemediğini, bu nedenle EYT’li olmalarına rağmen çok sayıda Bağ-Kur’lunun emekli olamadığını görüyoruz.Dolayısıyla bu düzenlemenin yapılmasıyla birlikte özellikle esnaf ve sanatkar kesimi için önemli kolaylıklar getirebileceğini söyleyebiliriz. Bununla ilgili düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek diye bekleyen çok sayıda vatandaş bulunmakta.

Erken emeklilik fırsatı Tarih 5 yıl öne çekiliyor, yüz binler yararlanacak

“Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı olanlar yasadan yararlanacak”

Yapılacak düzenlemeden tüm Bağ-Kur’luların faydalanamayacağının altını çizen Karakaş, “Özellikle Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı olanlar yani bakkal, kıraathane sahipleri, kasap, kuaför, ayakkabıcı gibi küçük esnaf diye tabir edilen kesim bu düzenlemeden faydalanacaktır.Ancak şirket sahibi olan, bilanço esasına göre defter tutan büyük işveren sahiplerinin bu düzenlemeden faydalanamayacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kulandı.

“Bağ-Kur prim günü 7 bin 200’e düşecek”

Karakaş, düzenlemeyle birlikte küçük esnafın 5 yıl daha erken emekli olacağını dile getirerek, ”Düzenlemenin avantajlarına da bakıldığı zaman, bir Bağ-Kur’lu erkek 9 bin prim günü ile emekli olurken, eşitleme yapılması halinde prim gün sayısı 7 bin 200 güne düşecektir.Yani 25 yıl byunca prim ödemesi gerekirken, sadece 20 yıl prim ödemesi yeterli olacaktır. Burada bin 800 günlük bir avantajdan yararlanacaklar. Dolayısıyla Bağ-Kur’lunun 7 bin 200 prim günü varsa ve diğer şartları karşılıyorsa emekli olabilecektir” açıklamasında bulundu.Prim eşitlemesinin olduğu gibi bütün Bağ-Kur’luların emekli olacağıyla ilgili kamuoyuna yanlış bir algı olduğundan bahseden Karakaş, sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan ve gerekli koşulları sağlayan Bağ-Kur’luların erken emekli olacağını dile getirdi.SGK uygulamasında primlerin geri alınması ancak ve ancak askerlik borçlanması, yurt borçlanması söz konusu olunca yapılır” değerlendirmesinde bulundu.

 
Kaynak: vatan

Bu haber 131 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
84 Okunma
73 Okunma
71 Okunma
60 Okunma
56 Okunma
47 Okunma
42 Okunma
41 Okunma
39 Okunma
39 Okunma
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Türkiye Corona Salgınına Karşı Erken Önlemler Konusunda Başarılı oldumu


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI